Soli-lunární ovulace

Víte, že jsou plodné dny i mimo ovulaci?

Pokud mluvíme o ovulaci, myslíme tím běžně ovulační fázi menstruačního cyklu (fáze Matky, lékařsky určovaná cca 15. den od začátku menstruace), ke které dochází v souvislosti s napojením ženy na pohyb Měsíce kolem Země.

V těle ženy však dochází ještě k jednomu procesu, který se svými důsledky ovulaci podobá. Nazývá se soli-lunární ovulace.

K této ovulaci dochází v době, kdy Měsíc a Slunce svírají stejný úhel jako při narození ženy. V tento čas je vysoce pravděpodobné, že žena otěhotní i mimo své plodné dny. To jsou například všechny ty známé zkušenosti žen, které si jsou jisté, že otěhotněly na konci menstruace a podobně.

Jednomu ze způsobů zjišťování těchto plodných dní se říká Jonášova metoda. Já osobně s ní zkušenosti nemám. Mám informace o její funkčnosti i rozporuplnosti, ale zkoumat více ji neplánuji. Nicméně metodu zde zmiňuji, obrázek si už vytvořte samy. Více informací si snadno vyhledáte na webu.

Začít se orientovat ve své soli-lunární ovulaci můžete snadno hned, dávám sem ke zkoumání dva odkazy. První je bulvárnější a druhý sofistikovanější, ale v němčině. Nicméně je velmi přehledný a dá se v něm zorientovat i pokud německy moc nerozumíte.

1/ Rychlý výpočet si můžete udělat tady.

2/ Hlubší výpočet je tady.

Soli-lunární ovulace je zjednodušeně řečeno 13 plodných dní v roce. Jen některé z nich však jsou vhodné ke zdravému početí. I toto je možné snadno zjistit a orientovat se podle toho.

Tato znalost nabízí jednu z možností jak porozumět tomu, proč některá těhotenství končí předčasně. To považuji za velice přínosné a nápomocné v přijetí bolestivých zkušeností.

Zkušené porodní báby znalost tohoto dne početí využívají jako doplněk k určení termínu porodu a jako podporu těhotných žen při tzv. přenášení (při nepřesném lékařském určení termínu porodu).

U sebe jsem k velkému překvapení zjistila, že v mém životě mezi 18-45 lety je s ohledem na soli-lunární ovulaci jen 8 let ideálně vhodných ke zdravému otěhotnění. Stejně tak mi dávají nový smysl hluboké instinktivní pocity těhotenství, které dobře znám a které končí s následující menstruací.

Tato metoda se tedy dá dobře využívat k plánování početí, v těhotenství anebo v kombinaci se symptotermální metodou jako spolehlivá antikoncepce.

Do Lunáře na rok 2021 jsem proto přidala k přirozené antikoncepci STM navíc i informace o soli-lunární ovulaci. Máte tak možnost zaznamenávat si i tento cyklus a využívat jeho znalostí k vědomému a svobodnému prožívání sexuality.

PS:
Prý vychází statisticky dost spolehlivě i pravděpodobnost předpovědi pohlaví, kterou v sobě určení soli-lunární ovulace obsahuje 😉 .